| Alina190 a întrebat:

Stiti cumva daca beau alcool/fumez mai mult pot sa avortez? Am pana intr-o luna de sarcina.

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Uite cum e de fapt.
Alcoolul si fumatul sunt practici pe care le vezi la multe gravide inconstiente.Adevarat,dauneaza,dar nu faci avort.Pentru ca dauneaza in timp, pe tot parcursul sarcinii, cand fatul incepe sa-si dezvolte organele si membrele indeosebi, si cea mai mare probabilitate e sa nasi un copil cu Sidromul Down.
Daca vrei sa faci avort...fa-l la o clinica, daca nu-ti doresti un copil din cauze justificate.Altfel,mai gandeste-te, pentru ca nu vine degeaba in viata ta.

| candora a răspuns:

Mie mi se pare ca tu nu-ti doresti acest copil si ca acum vrei sa provoci un avort spontan.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Din excese orice e posibil
dar asta nu inseamna ca e ok sa consumi cate putin in aceasta perioada, face rau bebeului!

| DeeaMarry a răspuns:

Da. Ar mai fi varianta de a naste un copil ca vai de capul lui. Copilul tau!
Nici macar copilului surorii vecinei fratelui stra-stra-bunicului meu nu i-as dori asa ceva!

| h3r a răspuns:

Aoleu, tu consumi alcool si tutun in timpul sarcinii sau ma insel?
Orice este posibil cand le consumi in exces. Il va afecta grav pe copil si nu cred ca vrei asta, lasa-te de fumat si mai ales de alcool, esti femeie ce naiba, te poti abtine macar in timpul sarcini. Ai grija de copilasul tau si de tine. Sper sa nu ai complicatii si iti doresc o nastere cat mai usoara, desi mai este mult timp pana la acel moment. Sanatate si numai bine!

| Mariana1993 a răspuns:

Nu se stie niciodata, dar e foarte riscant. am citit pe un site - www.pediatrutecuci.com ca alcoolul poate fi foarte periculos. Iti las si tie link daca inca te mai intereseaza - http://www.pediatrutecuci.com/2015/09/consumul-de-alcool-in-sarcina.html