| TiggerO a întrebat:

Electrocutarea este atunci cand prin corpul unui om trece un curent mare. Mi se pare daca e sa nu ai pe tine obiecte conductoare poti scapa. Spuneti-mi care e faza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

E un intreg tratat de medicina legala care se ocupa cu asta, asa ca sa imi ierti micile erori de exprimare.
Sufera soc pe zonele conducatoare daca nu este o imbracaminte completa. De exemplu, daca ai o camasa din metal (caz ipotetic :p ) si jambiere din metal, tu o sa fi electrocutat pe mana (in cazul in care atingi firul cu mana) pana lunde incepe maneca camasii de acolo curentul e preluat de metal (care are conductibilitate mai mare decat corpul uman) si apoi va reluat traseul prin corp intre capasa si jambiere, piciorul suferind arsurile cauzate de curent. Sper ca am fost logic happy Dar mi-ar trebui cateva ore sa explic intregul proces sad.

Muncitorii care lucreaza la mentenanta firelor de tensiune, datorita faptului ca nu poate fi oprit curentul in timpul lucrarilor, trebuie sa lucreze pe fire prin care trece curentul si care nu sunt izolate (la cate sute de mii de volti, invelisul ar lua foc instantaneu). Si cand lucrezi cu fire de intalta tensiune active, trebuie sa ai un costum special ca sa nu te curentezi. Si datorita tensiunii imense nu exista nici un material care sa izoleze acel curent. Iar corpul uman, neprotejat ar fi transformat direct in scrum. Din aceasta cauza s-a apelat la alta regula din fizica: cusca faraday. Adica se foloseste o imbracaminte formata din zale, asemanatoare cu cea purtata de cavaleri pe sub armura, care are rolul de a prelua sarcina si a o conduce pe suprafata sa pana la pamant.

6 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Curentul electric este lenes, si va cauta calea cea mai scurta si cu rezistenta cea mai mica spre a se descarca. Asta inseamna ca curentul "va calcula" care este rezistenta totala a fiecarui circuit posibil, si va alege calea cu cea mai mica rezistenta. Asta inseamna ca daca esti imbracat in obiecte conductoare tu nu vei suferi socul decat pe zonele care fac legatura intre aceste obiecte. Daca aceste obiecte sunt o imbracaminte completa, nu vei suferi nici o arsura. Din cauza asta, cei care lucreaza la firele de intalta tensiune care nu pot fi oprite pentru mentenanta, poarta o imbracaminte formata din zale metalice. De asemenea imbracamintea izolatoare are rolul de a impiedica sa te curentezi. Problema cu materialele izolatoare e ca au un anumit voltaj maxim pe care il pot suporta, dupa care incep sa se incalzeasca si sa se topeasca pierzandu-si rolul protector.

| TiggerO explică (pentru gyzzard):

Explica-mi " poarta o imbracaminte formata din zale metalice. ". Ai zis ca oricum sufera soc pe zonele conductoare. Daca nu ar purta nici un material conductor ce s-ar intampla cu acea persoana?

| TiggerO explică (pentru gyzzard):

Ti-am dat funda. Mai poti sa imi rasunzi la o intrebare. Scurt este atunci cand se face o legatura electrica intre doua puncte cu rezistenta foarte mica. De ce se intrerupe trecerea curentului electric?

| gyzzard a răspuns (pentru TiggerO):

Scurt apare atunci cand creezi/se creaza un circuti alternativ celui normal si care are o rezistenta totala mai mica decat circuitul normal.

| gyzzard a răspuns (pentru TiggerO):

E un intreg tratat de medicina legala care se ocupa cu asta, asa ca sa imi ierti micile erori de exprimare.
Sufera soc pe zonele conducatoare daca nu este o imbracaminte completa. De exemplu, daca ai o camasa din metal (caz ipotetic :p ) si jambiere din metal, tu o sa fi electrocutat pe mana (in cazul in care atingi firul cu mana) pana lunde incepe maneca camasii de acolo curentul e preluat de metal (care are conductibilitate mai mare decat corpul uman) si apoi va reluat traseul prin corp intre capasa si jambiere, piciorul suferind arsurile cauzate de curent. Sper ca am fost logic happy Dar mi-ar trebui cateva ore sa explic intregul proces sad.

Muncitorii care lucreaza la mentenanta firelor de tensiune, datorita faptului ca nu poate fi oprit curentul in timpul lucrarilor, trebuie sa lucreze pe fire prin care trece curentul si care nu sunt izolate (la cate sute de mii de volti, invelisul ar lua foc instantaneu). Si cand lucrezi cu fire de intalta tensiune active, trebuie sa ai un costum special ca sa nu te curentezi. Si datorita tensiunii imense nu exista nici un material care sa izoleze acel curent. Iar corpul uman, neprotejat ar fi transformat direct in scrum. Din aceasta cauza s-a apelat la alta regula din fizica: cusca faraday. Adica se foloseste o imbracaminte formata din zale, asemanatoare cu cea purtata de cavaleri pe sub armura, care are rolul de a prelua sarcina si a o conduce pe suprafata sa pana la pamant.

| Felys a răspuns:

Acum depinde si cat este in contact cu curentul, nu se moare intotdeuna, dar poate sa ramana cel electorcutat cu parti ale corpului care atinge curentul arse

| alex0110 a răspuns:

Nu, nu poti, pentru ca si pielea contine un minim de apa, si daca trece prin piele si ajunge la sange nu mai poti trai, deoarece se deplaseaza cu viteza luminii si ajunge pana la inima, care se blocheaza si mori.