| anonim_4396 a întrebat:

Energizantele batale vina! Cum renunt la ele? Sunt consumatoare de 9 luni si nu stiu cum sa renunt la ele, cand sunt obosita ori fericita beau sad, si chiar daca stiu la ce ma expun si numeroase persoane mi'au zis sa renunt, nu reusesc, renunt la ele doar vreo saptamana - doua ca dupa ma vad cu bani in mana si primul lucru care imi vine in minte e sa imi iau un energizant sad. Ajutor! Da, mi-am dat si eu seama ca sunt dependenta.

xoxo, didi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| shalalalala a răspuns:

Buna, didi happy pai tu ai o problema tipic adolescentilor, aceea de a consuma in exces ceva, doar pentru ca "e la moda", pentru ca adevarat este faptul ca energizantele nu ne ajuta cu nimic, pai big grin ai putea sa inlocuiesti energizantele cu alt ceva, nu tigari sau mai stiu eu ce big grin pur si simplu, tunci cand nu mai poti fara sa bei energizant fa'ti un ceai, bea o colla, iesi in oras, fa miscare, distrage'ti atentia, si da, iti trebuie vointa, dar vei reusi cu siguranta big grin!
Daca problema ta e atat de grava si tu nu te poti lasa, mai bine du'te la un medic, pentru ca aceste bauturi sunt foarte periculoase, nu acum, dar peste 10 ani o sa vezi... Taurina si cofeina "erodeaza" ficatul, accelereaza si intensifica ridurile, dau cearcane, si nu vei mai putea sa te concentrezi big grin

Deci in concluzie incearca sa inlocuiesti aceste bauturi nesanatoase cu ceva mai putin nesanatos, sau chiar foarte sanatos daca ne gandim la un ceai, o vitamina C sau alt ceva care iti blace sa bei/ sa mananci :*

te'am pupat, sper ca vei reusi sa "te vindeci" de dependenta! big hug :X

7 răspunsuri:
| SEAL a răspuns:

Si eu am fost dependent de cola si cafea beam 5l de cola pe zi si 2 3 cafele pana cand a trebuit sa fac vzita medicala pentru echipa scolii la fotbal si baschet si am avut tensiunea 17 nu am trecut vizita ba mai mult m-au trimis sa fac analize si acolo mi-au zis ca e de la cola si de atunci nu mai beau cola si nici cafea. Incearca sa bei alceva prigat fanta sprite fresh de portocale sucuri bauturi naturale.
PS :si Mountain Dew are cofeina chiar si Nestea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci ma dau pe sucuri de copii laughing? Trompii yeee laughing, suna bine nu smug.

xoxo, didi

| AndreiZen a răspuns:

Didi ideea este sa te gandesti mereu cand vrei sa iti cumperi un energizant ca poate vrei un ruj sau alceva de genul asta si poate o sa te gandesti ca mai bine iti pui bani deoparte pentru acele lucruri mai importante decat bautul unui energizant

| anonim_4396 explică (pentru AndreiZen):

Dar de unde sti ca ma cheama Didi laughing?

| AndreiZen a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplu si usor "xoxo didi"

| anonim_4396 explică (pentru AndreiZen):

Mi-a scapat aia laughing.

| Stefan_7996 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema cu a ta...Si acum nici nu mai ma gandesc la eletonguetonguetongue! Eu am reusit doar distragandu-mi atentia de la ele.