| Winners10 a întrebat:

Energizantul in cantitati mari te poate afecta cumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Infart

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, conține zahăr in exces. Zahărul in exces este toxic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare!

Desigur ca te poate afecta, dupa cum ma gandesc ca... stii deja.

Si cum altfel sa te conving daca nu citand ce spun expertii?
"O cutie mare de energizant de circa 437 mililitri are in componenta aproximativ 13 lingurite de zahar si 150 de miligrame de cofeina, adica echivalentul a patru cesti de cafea instant.

Efectul asupra sanatatii celor care consuma in mod regulat energizante este unul devastator, medicul spunand ca bauturile de acest tip pot cauza accelerarea ritmului cardiac, presiune arteriala ridicata, probleme cu somnul, cresterea in greutate, spasme musculare, ameteli si senzatie de voma. Consumul acestui tip de bauturi in mod regulat poate cauza chiar moartea subita!"
https://www.delimano.ro/......-sanatatii

Numai bine! ^_^

| gabicoo a răspuns:

Îți dă aariipi!
winking
Dacă bei energizant în exces începi să plutești!
laughing

| Winners10 explică (pentru gabicoo):

Buna asta ????????

| Furnicuta000 a răspuns:

Si cola in cantitati mari afecteaza, de energizant nici nu mai vorbesc. Iar combinatia de energizant, cola, alcool, tigari poate fi fatala pe termen nu foarte lung (chiar si 2 dintre ele combinate).
E periculos pentru inima. Si medicii legisti spun ca au observat ca bautorii inraiti de cola si energizant aveau inima afectata intr-un mod foarte bizar

| DarthNiger a răspuns:

Iti spun din propria experienta, obisnuiam sa beau energizant destul de mult insa mie unul mie nu mi se parea asa de mult ( cam 3-4 ori pe luna) timp de o perioada, cam 2 ani de zile.
Pana intr-o zi cand am inceput sa am o stare de indispozitie, ca si cum as fi prins o raceala, ma dureau muschii si oasele si ma simteam foarte rigid, nu puteam sa faca niciun efort prea mare, starea asta mi-a trecut dupa 5-6 zile in care nu am mai baut energizant, prima oara nu m-am gandit ca era din cauza energizantului, si am continuat sa beau si am inceput sa ma simt iar rau dupa o perioada de timp, pana cand am spus sa nu mai beau si sa fac o pauza, nu mi-a mai fost rau si atunci am primit confirmarea ca de la energizant pateam asta si nu mai beau absolut deloc, nu stiu ce efect avea asupra organismului meu fiindca nu am fost la doctor insa cred eu ca avea un efect negativ asupra vitaminelor din corp, culmea nu pateam asta acum cativa ani deoarece am inceput sa beau de mai mult timp insa nu obisnuiam sa beau asa de mult, plus ca incepusem sa ma ingras.
Deci da, energizantul in cantintate mare te poate afecta mai devreme sau mai tarziu, insa te poate afecta in mod diferit in functie de organismul fiecarei persoane, de exemplu in cantitate mare iti poate provoca palpitatii la inima si in cazuri grave poate duce chiar si la tahicardie, de asemenea iti provoaca insomnii daca energizantul contine cafeina, probleme la stomac si asa mai departe, personal nu iti recomand sa bei niciodata, insa daca bei nu o face in exces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai uite te in ingrediente si vezi ca are cel putin 10 stimulanti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toate energizantele sunt la fel
Unele sunt cu vitamine altele cu cofeina
Unele au zahar altele nu
Daca iei un energizant ok nu ai treaba
Ok insemnand cu vitamine dar fara zahar si cofeina
Daca iei alea clasice tortile cum le spun unii cu cofeina si zahar la lopata clar o sa ai probleme mai ales in exces
Vezi pe ambalaj ce contine

| Februar30 a răspuns:

Cafeina, zahar, conservanti. Depinde si cum il bei... ca daca bei 1 l in jumatate de ora iti dai seama imediat cat de rau de agita.

| artemidak a răspuns:

Pe lângă zahar și ce mai are îți crează probleme cu inima

| Cosmin89321 a răspuns:

Ba, eu nu sunt medic sau ceva, dar eu cred ca te afecteaza nasol, ca are mult zahar si treaba asta e de rahat pentru dinti si greutate plus ca are multa cafeina care mna, din ce am auzit tot nu e asa de rea ca zaharul da tot nu e ok. In cantitati mari aproape orice te poate afecta nasol