| Denise_3997 a întrebat:

Entorsa sau ceva mai grav? Luni seara, dintr-o joaca, m-am impiedicat si am cazut cumva pe spate, fix pe degetele de la piciorul stang. In secunda imediat urmatoare, au inceput durerile. Mai exact, imediat sub penultimul deget de la picior. Nu puteam sa misc ultimele 3 degete de la picior, nu le simteam. Am fugit la urgenta, unde mi-au zis ca nu este nimic, decat POSIBIL o mica entorsa. Mi-a recomandat tratament local cu fastum gel. Acum au trecut 3 zile si pe mine ma doare din ce in ce mai tare. Zona de sub degete este umflata si incepe sa-si schimbe si culoarea. Aveti idee ce poate fi? Ma gandeam sa fug iar la urgente, de data asta la alt spital. Voi ce spuneti? Mersi de raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Si entorsa poate fi ceva grav. Poate merge pana la ruptura de ligamente. Poate fi o mica fractura sau o luxatie. E greu de spus. Ideea e ca daca zici ca s-a schimbat culoarea si e umflat (banuiesc ca e si rece) traumatismul a fost destul de mare incat sa lezeze niste vase de sange. Du-te repede la un ortoped si spune-i ce ai spus si aici ca sigur va sti ce sa iti faca. Trebuie imobilizat piciorul oricum, ma mir ca nu ti-au spus deja de prima data

3 răspunsuri:
| Denise_3997 explică:

Pai faza e ca m-am dus la spital, am intrat in cabinet, m-a intrebat doctorul unde anume ma doare mai exact. I-am aratat, m-a trimis la radiografie si cand m-am intors in cabinet, am dat peste alt doctor, care plictisit sau adormit, s-a uitat rapid pe radiografie si a zis ca nu e nimic. poate si posibil o mica entors, dar nimic grav la os. Faza e ca incep sa am aceleasi simptome pe care le-am avut anul trecut, cand am avut piciorul drept fracturat...

| ElShaarawy a răspuns:

Du-te la alt spital si vezi ce parere au ce-i de acolowinking

| georgy_3060 a răspuns:

Buna! eu zic ca ar trebui sa faci o radiografie, si e o idee buna sa mergi la alt spital pentru ca ar putea fi ceva grav si apoi ai suferi mai multwinking