| anonim_4396 a întrebat:

¿Somnul ajuta la cresterea in inaltime? Adica daca dorm mult cresc mai repede?

5 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Dacă un copil a dormit bine, dimineaţa, este cu puţin mai înalt, căci în timpul somnului este produs hormonul creşterii. La adulţi se reglează formarea de celule noi. La copii, noapte de noapte, fiecare organ şi parte a corpului creşte că o bucăţică bine definită. De aceea, trebuie să ne asigurăm că cei mici primesc suficient somn profund. Dacă avem puţin timp la dispoziţie pentru a dormi, acesta slăbeşte. Atunci avem şanse mari să răcim. Nu degeaba se zice că dormi până te însănătoşeşti : sistemul imunitar ajunge în cea mai bună formă în timpul unui somn profund şi luptă împotrivă ameninţărilor precum bacteriile şi viruşii.

| Punct a răspuns:

Asadar, tu vrei sa te inalti?
Am sa-ti vand un pot, la mine a functionat, aveam o bara, ei bine cam in fiecare zi eram catarata pe ea [ din placere ], cu timpul am inceput sa cresc [ doar timp de 3 luni ], si nu cu 4 cm, cat trebuie crestem intr-un an, ci cu 10 cm. La inaltime eram a 4 a sau a 5 a la sport, acum sunt a doua si am 1, 72, iar vara trecuta aveam 1. 62

| Cryssu05 a răspuns (pentru Punct):

De care bara? ca nu inteleg...

| StefanCristi55 a răspuns (pentru Cryssu05):

Cea de batut covoare, sau orice alta bara de care poti sta atarnat

| StefanCristi55 a răspuns (pentru Punct):

Si totusi medicul endocrinolog la care am fost mi-a zis ca statul atarnat de o bara e apa de ploaie, ciudat thinking