| ioana_5813 a întrebat:

Este adevarat ca daca porti sutien mai de la 13 ani asa nu prea mai cresc sanii? vreau cat mai multe raspunsuri, va rogg [funda]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Nu, nu e adevarat.
sanii cresc indiferent daca' porti sau nu porti (cresk' normal) da, insa:
Aceasta e determinata genetic si e controlata de hormonii sexuali. Insa daca e purtat continuu si pentru ca la unele persoane tesuturile sunt mai putin elastice decat la altele, sutienul poate determina o oarecare pierdere a tonusului sanilor. Deci poate sa-i slabeasca. Sanii capata in timp un aspect de sani lasati sau cazuti.

Ca sa eviti acest lucru e bine sa nu porti sutien decat atunci cand ai neaparata nevoie. Sunt foarte utile exercitiile fizice care angajeaza muschii pectorali: sporturile cu mingea (handbal, volei, basket, tenis), inotul, gimnastica, etc. Dar majoritatea sporturilor implica intr-un fel sau altul acesti muschi deci pana la urma orice sport e bun pentru a te dezvolta armonios.
si... apr se spune ca sutienul modifica doar fermitatea lor, nu ii opreste
daca' i'ar opri, ar fi numa femei cu tate gole pe afarabig grin

| Nicole a răspuns:

Bună.
Nu este adevărat! Eu port de la aproape 12 ani și cresc.Nu îți face griji.
O seara cu zîmbet.
Pa, pa.

| ioanaioana a răspuns:

Nu e adevarat, daca sanii tai sunt dezvoltati pentru un sutien atunci trebuie sal porti

| PinkDea a răspuns:

Nu! Dar la varsta de 13 anii ai putea sa porti o bustiera

| ġคвÿ a răspuns:

laughing ce intrebare... normal ca o sa creasca no sa opreasca sutienu sa numai creasca sanii laughing FuNda? :X