| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca de la o sperietura zdravana poti face diabet? Asa am auzit la unii mai demult iar acum m-am gandit sa va intreb daca e adevarat.Eu unul nu cred deoarece sunt cei cu atacurile de panica care au multe si nu mai fac diabet.Auzisem ca o persoana are diabet din cauza unei sperieturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Da poti face diabet de la sperieturi, de la stres. Diabetul este de doua tipuri:tip 1-insulino dependent(atunci cind pancreasul nu produce insulina, sau cant este sub necesarul corpului; Iar diabetul de tip2:-rezistent a insulina:unde corpul nu reactioneaza la insulina.Ambele forme de diabet au variatii mari, uneori neprevazute de glicemie, care sedivide si ea sub doua formewaveiperglicemie(peste 150mg /dl);
-hipoglicemie(sub 70 mg/dl)In ambele cazuri apare stresul, ca si drept cauza.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e adevarat, exista o mica nuanta. Un stress mare ii poate creste foarte mult glicemia unui diabetic nediagnosticat. Practic sperietura nu le declanseaza diabetul, ci doar il aduce la suprafata, agraveaza simpomele care pana atunci trecusera neobservate.

| micurutza2005 a răspuns:

Da se poate face diabet in stare de soc sau stres de ex.real si banal :o cunostinta avea o fetita si era deja mare peste4ani si era inca pe sticluta cu biberon cand bea lapte si o iubea foarte tare sticluta dar intr-o zi mama ei a decis sa i-o ia iar fetita 4luni nu sia revenit din suparare nu mai dormea bine si nici lapte nu a mai baut ci doar suspina dupa sticluta si astfel in stare de stres a facut diabet si nu stia nimeni pana cand a inceput sa se planga de oboseala accentuata si dureri de picioare si tot nu parea ceva serios pana cand intr-o zi a cazut jos si cand a dus-o la urgenta analizele iau aratat diabet sever pe insulina instalat de scurt timp in conditii de stres, deci ...era prea tarziu sai mai dea sticluta ei inapoi astai viata trebuie sa crezi si sa dai importanta oricarui detaliu ca sa poti preveni anumite complicatii si boli asa ca... da se poate si de la o sperietura puternica nu numai de la o suparare mare sa faci diabet

| Dara a răspuns:

Da este posibil. O sperietura, un soc emotional puternic, pot duce la aparitia diabetului.

| alma a răspuns:

Eu nu cred ca o sperietura poate duce la declansarea unui diabet, alte patologii precum bolile de inima da.

| Princessee a răspuns:

Da, este adevarat. Asa stiam si eu.

| ciury a răspuns:

Buna! la mine sa diagnosticat diabetul acum 6 luni si treaba asta cu sperietura ma cam pune pe ganduri pentru ca eu am avut cateva sperieturi inainte de a descoperi boala... una chiar banala la un parc de distractii dar de atunci parca ma simteam tot mai naspa, pe bune! cu stima...ciury 26 ani