| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca fiecare persoana are dreptul de a face anual analize medicale complete gratis /decontat de stat? Iar pentru asta trebuie mers la medicul de familie care sa faca trimitere? (sunt asigurat)
Voi ati facut din asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

In satul meu se fac niste analize la urina si sange din cand in cand si sunt gratis, nu am mai facut de mult timp si nu stiu daca-s anuale, dar niste analize se fac pe gratis. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am cerut o singura data. Din ce stiam eu ai dreptul sa ceri vreo 2 trimiteri pe an pentru analize

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

O trimitere la 3 luni, cam asta e miscarea.