| anonim_4396 a întrebat:

Medicul de familie te poate trimite sa faci consultatii medicale gratis? (decontat de la stat )
Am auzit ca este o lege conform caruia mai toti pot sa faca analize medicale complete 1 pe an sau ceva de genu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, daca ai trimitere de la medicul de familie si respectivul laborator de analize are contract cu casa de sanatate. Eu mi-am facut anul asta analize gratuit cu o astfel de trimitere, am platit doar vreo 5-10 lei pe un anumit tip de analiza care nu intra in cele decontate dar am vrut sa mi-o faca.

| Andreeush a răspuns:

Nu toate se decontează, mai ales în Romania laughing
De analize medicale gratuite beneficiezi atunci când mergi să donezi sânge.

| Donsavas a răspuns:

Doar unele se deconteaza. Intreaba ti medicul!