| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa niste analize de sange complete? daca am bilet de trimitere de la medicul de familie... stie cineva va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este imposibil sa faci un set de analize complete fiindca nu ai destul sange in organism pentru asta si fiindca ar costa o suma astronomica. Medicul de familie iti va recomanda un set de analize potrivit nevoilor tale, care va cuprinde cateva teste (intre 5 si 20), in nici un caz cele aproape 10 000 de analize care reprezinta totalitatea celor posibile in acest moment. Costul este diferit in functie de laborator si de analizele recomandate. Sunt laboratoare care lucreaza gratuit anumit analize recomandate de medicul de familie, altele care solicita o plata partiala a analizelor si altele care solicita plata integrala. De asemenea sunt analize care sunt acoperite de Casa de Asigurari si altele care nu sunt acoperite, deci trebuie platite intotdeauna

5 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

Mergi la un cabinet privat. variaza intre 50 si 100 lei, depinde de nevoi si iti citeste rezultatele pe loc.

| Empathizer a răspuns:

Analizele cu trimitere de la medic, din aceea in 2 exemplare, alb si roz, se efectueaza gratuit, la laboratoarele care au contract cu casa de asigurari de sanatate. Un medic de familie poate recomanda maximum 20 de analize la o consultatie. Pe un formularul tipizat incap numai 15.
Pentru analizele nedecontate de casa de asigurari, preturile variaza de la laborator la laborator.

| Cocochannel a răspuns (pentru Empathizer):

...mai greu sa prinzi laboratoare care mai au fonduri, dar merita incercat. Teoretic asa e.

| Empathizer a răspuns (pentru Cocochannel):

Incearca la inceput de luna, cand toate laboratoarele au fonduri.

| Cocochannel a răspuns:

Analize complete... sunt foarte multe.Cate analize ai si ce fel de analize, sau mai bine zis pentru ce iti trebuie? Mergi la medicul de familie, el o sa-ti recomande ceea ce ai tu nevoie, si te va si indruma acolo unde trebuie si te va si informa el (sau laboratorul) despre pretul lor.Costurile variaza de la un laborator la altul. Mult succes!