| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca globulele rosii le mananca pe cele albe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu le mananca.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Globulele rosii au rol de a transporta oxigenul si dioxidul de carbon, asa ca nu pot sa "manance" nimic. Singurele care pot "manca" alte particule sunt globulele albe (cu rol in imunitate), dar nu vor ataca decat hematiile care sunt considerate ca fiind corpi straini (de exemplu, la o transfuzie de sange cu o grupa incompatibila).

| dy a răspuns:

Nu, globulele rosii sunt hematiile, adica cele care au m multe roluri, dar in principal asigura transportul oxigenului la tesuturi (cele care, daca sunt in numar mai mic decat trebuie, dau anemia), iar celulele albe sunt leucocitele care au rol atat in apararea organismului, cat si in sinteza de-transcobalamină-I (1-globulină care transportă vitamina B12)
interleukine (ex. IL-1, cu rol în inducerea febrei)
prostaglandine. NEUTROFILE-care-s o fractiune din leucocite, sau - complexele imune antigen-anticorp ( rol mai
mare în reacţiile imune)
- fibrina, enzime proteolitice, histamina
-eozinofilele pot fagocita şi bacterii sau fungi, dar sunt mai puţin atrase de acestea decât Neutrofilele, LIMFOCITELE- alta parte a leucocitelor raspunzatoare de imunitatea directa imediata sau cu memorie! Formeaza anticorpii.

| machupicchu a răspuns:

Li s-ar face greata... de unde-ai vanat-o?

| kent_3680 a răspuns:

Globulele albe le pot manca pe cele rosii dar nu le mananca daca sunt compatibile si nu sunt bolnave daca ai o infectie mai puternica in corp celulele albe vor creste deoarece ele apara corpu si din cauza infectilor ele tot cresc si normal trebuie sa fie egale cu cele rosii eu de ex le am marite cu 4 in plus deaorece eu am infectie la ochi si la gat.

| Traficantadecorcodushe a răspuns:

laughing Nu, hematiile sunt mai mici decat leucocitele...winking
Hematiile fiind globulele rosii, iar leucocitele cele albehee hee

| lililuna a răspuns:

Nici vorba, globulele albe sunt cele care pot "manca" pe celelalte globule rosii daca se produce un dezechilibru in organism sau daca apar "dusmani" din exterior care trebuie distrusi, ele sunt un fel de "sanitari" ai sangelui...

| Dumitru_Mihaela_Ana_1968 a răspuns:

Nu stiu si eu vreau sa aflu