| Ionuț_Cosmin_1997_tPhA a întrebat:

Ce se întâmplă atunci când globulele albe le mănâncă pe cele roșii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta este imposibil. Exista niste anemii autoimune, in care globulele rosii sunt distruse de cele albe, caz in care pacientul are nevoie de transfuzii, posibil splenectomie si tratament imunosupresor.
Insa popular, se spune ca globulele albe le mananca pe cele rosii in leucemie. De fapt, globulele albe (leucocitele) se inmultesc atat de mult incat ocupa toata madva osoasa si aceasta nu mai poate forma globule rosii.

| Ionuț_Cosmin_1997_tPhA explică (pentru Brigaela):

Deci nu e ceva grav?

| Brigaela a răspuns (pentru Ionuț_Cosmin_1997_tPhA):

Asa cum ti-am zis, fenomenul nu exista cu adevarat. Depinde ce se intelege (eronat) prin asta: daca este vorba de o anemie autoimuna, aceasta este grava, dar tratabila, iar pacientul poate duce o viata relativ normala. Daca este o leucemie, atunci asta este foarte grava.

| RAY a răspuns:

Leucemie

Răspuns utilizator avertizat
| DumitruGeorge a răspuns:

Ce se antapla cand globlurile albe le manca pe cele rosi