| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat ca majoritatea copiilor născuți in afara căsătoriei au probleme mintale, dizabilități sau handicap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este adevarat.
Pot aparea probleme mentale daca se incearca (si nu se reuseste) "scaparea" de sarcina, prin luarea "dupa ureche" a diferitelor medicamente sau alte substante pentru avortare si care nu au reusita.

| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca acel copil stie ca esti sau nu casatorit?
Conteaza varsta si sanatatea celor care il concep.
De multe ori din prostie sau din nestiinta lor, ca nu s-au protejat cand ar fi trebuit.

| Simpatic a răspuns:

Nu are asta o legatura directa.
Cei care se nasc cu afectiuni mintale sunt de obicei cei carora li s-a transmis genetic acest lucru, se stie ca anumite afectiuni mintale printre care si schizofrenia afecteaza pana la a 7-a generatie, deci poate sari cateva generatii si sa se transmita la al 7-a stra-nepot

| Violleta2022 a răspuns:

De unde si pana unde prostia asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde ai scos tampenia asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a chestie zisa de un popa, sau de userul @ania

| mihai69 a răspuns:

Total fals.

| dullcat a răspuns:

Pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii?

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Multi spun ca s-a inmultit numarul copiilor nascuti cu boli mintale in acelasi timp cu numarul cuplurilor care traiesc in concubinaj iar conservatorii spun ca exista o legatura! Eu nu stiu ce sa zic!

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricine poate spune orice. Daca nu ai niste date concrete sau studii medicale, e greu de pus punctul pe i.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Conservatorii" ultra-religioși care sunt recunoscuți pentru negarea științei? Întradevăr, ți-ai găsit o sursă foarte bună de "informare".

| relian a răspuns:

Unde ai auzit si prostia asta? Sursa de unde te informai tu, este una gen Dorel, nu mai crede orice zboara pe netu asta, ori ce spun mai stiu eu ce specialisti, romani ori religiosi.

Nu are absolut nici o legatura casatoria cu prefectura. Daca cei care au dat acel copil, is sanatosi fizic si mintal, copilul va iesi foarte foarte sanatos, indiferent cum va creste sau unde.

Cine stie ce reclame ai mai citit si pe unde laughing se baga religiosi astia peste tot, nu mai stiu cum sa atraga noi clienti laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Deloc!

| johnnny123 a răspuns:

Este o imbecilitate cât casa.
Ce legătură ar putea să fie între faptul că doi oameni au semnat (sau nu) niște acte la starea civilă și starea sănătății copilului?

| Hyperion7 a răspuns:

Nu

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu. De ce ar fi valabil așa ceva?

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu. Cand te duci la primarie sa faci actele de stare civila, nu se coboara pe tine duhul sfant sa-ti dea acceptul pentru a produce copii sanatosi.

| Sophieka a răspuns:

Nu. Incep problemele mintale daca traiesc in cadrul unei familii dezorganizate (toxice, abuzive etc) indiferent ca e vorba de parinti in concubinaj sau casatoriti.

| carevaescu a răspuns:

Nu este adevărat. De fapt... Studiile arată că acei copii care au crescut în familii instabile (spre exemplu, cu unul din părinți absenți totalmente sau neimplicați, cu un părinte abuziv, atunci când părinții nu se înțelegeau bine, etc) vor întâmpina dificultăți emoționale și sociale când devin adulț. Lucru care se poate măsura în diverse moduri cum ar fi succesul profesional, integrarea socială, capacitatea de a gestiona situații stresante, genul și cantitatea consumului de substanțe psihoactive, etc. Există și o corelare între calitatea mediului în care crescut și dezvoltarea mentală (nu este echivalent cu retardare) și intelectuală a copilului.

Simplul fapt că a fost născut în afară căsătoriei nu înseamnă neapărat că va crește într un mediu dăunător - există posibilitatea ca părinții să conviețuiască ca o familie. Dar după cum toți știm, această chestie se întâmplă destul de rar. În cele mai multe cazuri nașterea unui copil în afara căsătoriei indică imposibilitatea închegării unei familii.

| Miruna333 a răspuns:

Nu se naste un copil cu probleme pentru ca nu ai actul de casatorie in casa, ce naiba

| ZokoZEW a răspuns:

Nu, nu este adevărat!

| AurelAX a răspuns:

Nu.

| elenafitosica a răspuns:

Depinde de parintii acum. Dar majoritatea inalniti de mine sunt cu handicap

| yamilangura a răspuns:

Da, acesti copii sunt nascuti din pacat, nu este dupa voia Domnului