| mariusalex2019 a întrebat:

După decesul părinților, dacă unul din cei 2 copii (are handicap gr 1) cu probleme mintale are dreptul la moștenire?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tutorele îl alege judecătorul consultându-se cu asistența socială. De obicei este o rudă apropiată. Poate fi și sora lui.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, are. Un tutore legal sănătos va avea dreptul să îi administreze averea.

| mariusalex2019 explică (pentru sadrian46):

Și cine poate fii tutorele respectiv? Poate fii si sora lui? Adică după ce se alege un tutore?

| sadrian46 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Tutorele îl alege judecătorul consultându-se cu asistența socială. De obicei este o rudă apropiată. Poate fi și sora lui.