| Ali28 a întrebat:

Este adevarat ca masturbarea excesiva are efecte negative precum impotenta/micsorarea penisului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Penisul nu se micsoreaza, dimensiunea lui este stabilita genetic si poate fi influentata doar de hormoni si de inervarea senzitiva si motorie (din madiva spinarii).
In schimb, de la masturbare excesiva apar diferite forme de impotenta. Arareori lipsa de erectie, cea mai temuta forma de impotenta, dar frecvent ejaculare precoce, imposibilitatea ejacularii, imposibilitatea mentinerii erectiei, scaderea libidoului.

7 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Da

| push2gl a răspuns:

Nu doar provoaca dependenta si indepartarea de prieteni, inchidere in sine

| stefun01 a răspuns:

Sincer si eu am avut o perioada cand ma masturbam f mult, si dupa aia mi se ridica penisul mai greu timp de 3-4 zile dar acum mi-am revenit

Răspuns utilizator avertizat
| Beastboy a răspuns:

Nu. din contra. ea este benefica si aduce actului sexual o mai mare placere.

| Rici95 a răspuns:

Sincer nu am habar

| kazaku a răspuns:

Da, de la masturbare ti se micsoreaza penisul. De la 19cm am ramas la 16cm in 3 ani. Am avut niste probleme medicale si nu prea am mai avut parte de sex si m-am tot masturbat pana am ajuns sa ma masturbez zilnic... Deci masturbarea e buna doar cel mult o data la 2 saptamani. Caut un tratament sa ajung inapoi la ce eram inainte.