| AnaNuSuntPa a întrebat:

Este adevarat ca o felie de unt de arahide are 650 de calorii? straight face Am si eu si asa scrie. sad este prea bun si nu ma pot abtine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Lipidele (grasimile) sunt necesare pentru alimentatie la fel de mult ca si proteinele si celelalte. Creierul in special, este un mare consumator de energie si pentru asta are nevoie de lipide. Nevoia de dulce pe care o simtim deseori este din cauza ca in alimentatia noastra lipsesc aceste alimente necesare pentru creier.
De asta, este bine ca sa consumi zilnic din aceste alimente, 3-4 nuci, un pumn de seminte sau o felie mica de paine cu unt de arahide.
Recomandare: consuma alimente bogate energetic in cursul diminetii, astfel energia lor va fi consumata in decursul zilei si este mai mic riscul de a se depune ceva.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Untul de arahide are în jur de 600 calorii/100 gr, vezi linkul :
http://calorii.oneden.com/Calorii-Unt-de-arahide.html

Deci, este adevărat ceea ce ai spus.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite valorile aici,
alorii.oneden.com/Calorii-Unt-de-arahide.html
Te pup!

| thewomaninwhite a răspuns:

Daca iti place nu conteaza cate calorii are