| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca operatia de circumcizie micsoreaza penisul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Doar dacă nu îți taie din el.

| LPCTSTR a răspuns:

De ce l-ar micsora? Doar ia niste piele, n-are ce sa se micsoreze.

| Donsavas a răspuns:

Nu e adevărat, e un mit

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Uite, nu vrei sa ma chemi la tine acasa so f+u+t pe mata si sa iti fac un fratior la fel de destept ca mine. Ce zici? poate asa pe TPU apar intrebari mult mai bune decat ceea pe care ai postat-o tu.

| RKBlue a răspuns:

Normal ca nu.
Cum ar putea circumcizia sa micsoreze penisul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Daca esti bebelus si nu decurge cum trebuie cand ti-o face, da. Tin minte ca am citit o poveste de genul pe Reddit, saracul tip laughing altfel nu cred

| jj7700 a răspuns:

Este un mit. Circumcizia nu micsoreaza penisul, nu provoaca impotenta, nu scade placerea sexuala, nu ingreuneaza masturbarea etc. Singurele chestiuni demonstrate stiintific sunt ca barbatii circumcisi au o incidenta mai mica a bolilor cu transmitere sexuala si a infectiilor urinare, iar cancerul penian (care este totusi foarte rar), este practic inexistent in randul celor circumcisi. Poti adauga aici si lipsa de probleme precum fimoza, parafimoza sau eliminarea riscului de rupere a frenului (atei) daca esti circumcis. Cam toate organizatiile de sanatate la nivel mondial recunosc ca circumcizia aduce beneficii medicale, dar aceste beneficii sunt relativ reduse pentru a justifica circumcizia universala. Pe scurt, e mai bine sa fii circumcis decat sa nu fii, dar nu e un capat de tara daca nu esti si nu ai probleme cu penisul.

Este multa dezinformare pe net intrucat problema e pusa mai mult politic in tari precum SUA, unde vasta majoritate a oamenilor practica circumcizia la nastere, dar exista un grup mic de libertarieni foarte anti-circumcizie care fabrica astfel de mituri.