| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca persoanele care au suferit de boli psihice nu au dreptul sa doneze sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care au suferit de boli psihice
Dacă au suferit și nu mai suferă, nu este adevărat.

| Donsavas a răspuns:

Au dreptul atâta timp cât nu i au tratament medicamentos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot dona sange dar daca urmeaza tratament nu au voie. tin minte ca si eu am vrut sa donez cand luam antidepresive si nu mau lasat.dar daca in acel moment nu urmezi tratament psihiatric poti dona. cei care au tbc, hiv boli endocrine si cu inima nu au voie sa doneze