| Ecbert a întrebat:

De ce nu au voie persoanele homosexuale sa doneze sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca prezinta mult mai multe factori de risc pentru boli cu transmitere sexuala precum hiv ul

| AlexSalling a răspuns:

Fiindca se crede ca sunt infectati. O forma de a dona, nu spui. La fel un heterosexual, poate sa aiba 100 de boli si sa doneze.

| Kogaion a răspuns:

Sincer e prima oara cand aud asta si nu cred ca este adevarat, in fond, nu are nimeni cum sa-si dea seama acolo, daca esti gay sau nu.

| Vladalexandru97 a răspuns:

Cine a zis ca nu au voie? nu stiu unde ai citit sau vazut tu asta?

| suntserios a răspuns (pentru Vladalexandru97):

Https://www.activenews.ro/......gay-109480

exista o normativa europeana care interzice asta