| OctavianDanielMaria a întrebat:

Persoanele cu dizabilitati care nu au probleme psihice, au dreptul de semnatura?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca au toate drepturile si isi pot exercita toate obligatiile, inclusiv sa incheie acte sub semnatura proprie, deoarece au discernamant.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si chiar drept de vot! De alfel si cei cu probleme psihice minore pot semna!

| Mirel4412 a răspuns:

Un om cu dizabilitati fizice are aceleasi drepturi ca si un om "normal"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atâta timp cât sunt în deplinătatea facultății mintale da,, au voie. Și cei care au boli psihice mai "ușoare" au dreptul. Dacă suferi de depresie sau anxietate asta nu denota nebunie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un handicap fizic nu are nici o relevanta cu un handicap psihic. Ogramada de persoane cu probleme psihice isi scot telefoane la abonament, își dau efectiv semnătura și dacă nu plătesc suport "consecințele", nu ii întreabă nimeni,, ba stimate tu de ce patologii Psihiatrice /psihice suferi? Cred ca ai înțeles ideea. Dacă e vorba de o problema grava la mâini în asa mod încât sa împiedice individul sa semneze asta e altceva, sau nu are mâini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cei care au probleme fizice scot telefoane, sau semnează în diferite instituții.

| chuckmanson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu suntem o țară fascistă din fericire(deși din păcate, cu climatul politic actual avem o șansă deloc nesemnificativă de a ajunge), deci persoanele cu dizabilități au drepturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| SunnyBanani a răspuns:

Da