| anonim_4396 a întrebat:

Bună! De ce persoanele care au avut tuberculoză nu au voie să doneze sânge? Care e motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Se transmite

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai pentru ca se transmite prin sange, ne gandim si noi putin? Cei care s-au vindecat au dezvoltat imunitate deja, dar virusul se poate transmite la altul prin donare de sange.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu există așa ceva, tuberculoza nu se transmite prin sânge. Și nu, persoanele infectate odată nu dezvoltă imunitate, dimpotrivă sunt mai expuse. "ne gândim și noi puțin?" Dacă nu puteai răspunde clar și frumos, puteai trece la următoarea întrebare. Seară bună!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai te invit sa ne spui tu de ce nu poti dona sange daca ai sau ai avut TBC?
"persoanele infectate odată nu dezvoltă imunitate, dimpotrivă sunt mai expuse", sunt de acord, doar ca eu am spus vindecate nicidecum infectate, daca esti infectat nu ai ce sa cauti liber pentru ca sa transmite si pe cale aeriana.
Si unde ti se pare ca n-am raspuns eu clar si frumos?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Persoanele care au fost vindecate de această boală nu dezvoltă imunitate, asta voiam să spun. Cunosc caz, nu vorbesc în necunoștință. Întrebarea mea era alta. Da, se transmite pe cale aeriană și doar atâta. Nicidecum prin sânge. N-am să intru în polemici, e irelevant să continui discuția asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din orice boala de care te vindeci dezvolti o imunitate fie natural fie prin vaccinare. Vad ca te invarti in jurul cozii si doar imi rastalmacesti cuvintele.
Daca se transmite doar pe cale aeriana de ce crezi ca este interzisa donarea de sange inclusiv dupa vindecare?