| LisaJulie a întrebat:

Este adevărat ca persoanele slabe au șanse mai mari sa facă scolioza sau alte dereglări la coloana vertebrala? Am o verișoara minora, extrem de slaba și acum a aflat ca are scolioza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Purtatul gentilor / ghiozdanelor grele pe un singur umăr si nu pe spate cu ambele bretele duce la asa ceva!
Nu ii vezi ca baga tone de carti si caiete in ghiozdanele alea?
Cate 4-6 kile un ghiozdan zici ca e ranita de soldat!
In timp la asta se ajunge!

| Justme111 a răspuns:

Așa se spune, și eu am fost una din persoanele care s-au încadrat aici. Pentru că eram si slabă, dar și ridicam și căram lucruri mai grele decât ar fi trebuit potrivit kilogramelor mele. De asemenea, persoanele foarte slabe nu au mușchii dezvoltați la spate, iar coloana nu are sprijin, ceea ce o poate duce mai ușor spre deplasare, deci spre scolioză sau alte probleme cu spatele. Asta mi-a spus cineva unde am fost la masaj.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Nu vad legatura. Decat daca nu ai niciun muschi pe tine si faci efort fizic, la modul ca ridici greutati. Atunci da. Scolioza e foarte comuna, majoritatea avem un inceput de scolioza din cauza a stam mult pe scaun, in fata PC-ului.

| Alexalex1000 a răspuns:

Nu e adevărat, doar aia foarte, foarte slabi -40 kg poate