Întrebare recomandată | dobine a întrebat:

Hi TPU.
Am 17 ani si am probleme cu coloana vertebrala.
Vreau sa stiu daca mai pot creste inaltime chiar daca am cifoza/scolioza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leonard08 a răspuns:

Intr-adevar, din cauza coloanei deformate inaltimea ta este o idee mai mica decat daca ar fi avut o forma normala.

Insa, daca materialul genetic iti permite si nu faci alte lucruri sa impiedici acest lucru (ex: sedentarism, alimentatie proasta), poti creste in continuare. happy

Recomand totusi sa vizitezi un specialist pentru a-ti raspunde la intrebarea asta.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, la 17 ani nu prea mai cresti in inaltime, din cauza mostenirii genetice de la parinti, nu din cauza cifozei ori scoliozei. Acelea se pot corecta si rezolva, prin exercitii de gimnastica si prin controlul riguros al pozitiei spatelui.

| Sociopatul a răspuns:

Este posibil sunt sigur de asta, dar trebuie sa mergi la doctor cat inca esti tanar big grin! spun ca sunt sigur ca am avut un coleg cu probleme la coloana si a crescut si mai inalt. ce inaltime ai?

| dobine explică (pentru Sociopatul):

1,70. 55 kg.
Momentan, parintii mei nu dispun de bani pentru tratament si nu considera ca ar trebui sa merg pentru ca. "nu e grav"

| Sociopatul a răspuns:

Am vazut chestii postate aici precum nu mai cresti in inaltime daca ai 17 ani, sa va anunt ca un barbat se dezvolta pana la 22 de ani?

| silvia2ooo a răspuns:

Pai daca esti fata,probabil ca te-ai dezvoltat suficient de mult pana la varsta asta si nu cred ca vei mai creste foarte mult, chiar daca nu aveai probleme cu coloana. Iar daca esti baiat si nu te-ai dezvoltat suficient, iar parintii tai sunt inainti(genetic vorbind) e posibil sa mai cresti. Dar daca parintii tai nu au o inaltime mare, nu vei mai creste foarte mult, poate 1-2 cm

| Kappy1325 a răspuns:

Da, este posibil, eu am cifoza si mi-a mai crescut coloana

| SoyLunaV222 a răspuns:

Pai... eu as zice sa dansezi cu aplicatia just dance now pentru ca o prietena avea aceasta boala si cu acea aplicatie s-a rezolvat.