| Smile3 a întrebat:

Este adevarat ca poti sa te dizvirginezi, prin excitare; sau fara sa te doara sau fara sa-ti curga sange?!straight face..Am citit undeva, iar eu stiam ca trebuie sa-ti rupa himenul! Iar asta provoaca durere si sangerare! ..Gresesc undeva?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Himenul e o membrana foarte subtire irigata puternic cu sange,a carui rupere nu provoaca o durere semnificativa,sunt atatea fete care isi rup himenul accidental la sport,facand gimnastica,pe bicicleta sau chiar la o cadere accidentala,iar durerea pe care o simt e absolut suportabila,o jena fireasca dar nimic exagerat.
Durerea la care te referi,este durerea inerenta de la dezvirginare,vaginul nefiind obisnuit cu dimensiunile penisului,pana si cand iti iei o pereche noua de strampi o tragi cu greutate pe picior,banuiesc ca intelegi ce vreau sa spun.
Si,da,te poti dezvirgina excitandu-te prin masturbare,fara contact sexual,de exemplu,cand introduci in vagin orice,incepand de la obiecte si terminand cu degetele,himenul este extrem de sensibil si se afla exact la intrarea in vagin,e logic sa se rupa.
La fel,poate sa nu-ti curga nici sange,hemoragia nefiind obligatorie,sunt fete care se nasc fara himen,sunt fete care se dezvirgineaza fara sa bage de seama,accidental,in copilarie(de care am amintit),sunt fete care au himenul elastic si uneori,in ciuda suficientelor contacte sexuale complete,dezvirginarea se produce mai greu,uneori ajungand chiar pana in momentul in care nasc primul lor copil si himenul este sectionat de medicul ginecolog(cazuri extreme!).
Ca sa fiu sigura ca ai inteles,gandeste-te cum e cand fierbi lapte.
Poti compara himenul cu crusta subtire si fina care se formeaza deasupra laptelui cand e fiert, himenul e mai subtire sau mai putin subtire, in functie de organismul, varsta si mostenirea genetica a fiecarei fete, la fel de sensibil doar ca mult mai elastic!
Lamurita?happy

| Smile3 explică (pentru greece12):

O ultima intrebare:
Daca, nu stiu, sa zicem a o fata si-l rupe accidental, cum ai spus tu, sau nu are, in prima noapte de dragoste nu-i va mai curge sange?!

| greece12 a răspuns (pentru Smile3):

Exact.
In lipsa himenului, hemoragia nu are de unde sa apara.
Se intampla foarte des.

| Smile3 explică (pentru greece12):

Pai da dar atunci de ce prima oara nu i-a curs?!laughing..Adica, oriat de subtire ar fi himenul, cum sa nu-l simti?!
Scuze, stiu ca am zis ca e ultima intrebare..PS: nu e vorba despre mine, pur si simplu vreau sa ma lamuresc!happy

| greece12 a răspuns (pentru Smile3):

Le incurci rau.
Cand himenul se rupe,daca exista,va exista hemoragie,indiferent daca se intampla accidental si nu-si da seama(pentru ca a cazut si s-a lovit si de durere nici nu da importanta micii hemoragii,celor catorva picaturi de sange care apar,le pune pe seama cazaturii sau accidentului suferit, nu realizeaza ca si-a rupt si himenul), indiferent daca s-a masturbat cu ceva in vagin si n-a inteles de ce o fi sangerat putin, dar hemoragia exista-atat timp cat exista himen.
Iar la primul contact sexual nu va avea de unde sa apara o noua hemoragie, himenul fiind deja rupt.

| Smile3 explică (pentru greece12):

Acum am inteles.Dar am mai citit undeva, ca o fata se masturba si deodata a scos obiectul respectiv cu sange, dar nu stia daca si-a rupt himenul, pentru ca era seara si a 2a zi a vazut ca i-a venit menstruatia! ...In acest caz e posibil ca masturbarea sa fi grabit menstruatia si atat?! ..Ca dupa aceea a zis ca i-a venit normal, 3-4 zile sau cat a tinut-o nu a fost doar pe moment!
PS: scuze daca te stresez cu intrebarile mele!

| greece12 a răspuns (pentru Smile3):

Nu ma stresezi si ma bucur ca intrebi,e bine sa stii,te poti feri de multe neplaceri!
La ceea ce ai citit despre intamplarea respectiva,daca ai inteles ce ti-am spus,sigur ai gasi si singura explicatia.
Fata respectiva a avut parte de o coincidenta ghinionista,hemoragia ei provenea din doua cauze,atat menstruatia cat si ruperea himenului,nici macar n-a realizat deci,ca si-a rupt himenul.
A preferat sa creada,usurata,ca era menstruatia si nu himenul cum se speriase initial.
Dar erau amandoua!
Daca masturbarea i-a grabit menstruatia sau nu,e irelevant, posibil sa fi fost tot o coincidenta, explicabila prin faptul ca hormonii feminini cam iau foc la sosirea menstruatiei, de unde si nevoia ei de a se masturba.
Si orice nelamurire ai, intreaba-ma linistita!happy

| Smile3 explică (pentru greece12):

Ok, mersi mult si asa o sa fac! happy

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Te dezvirginezi când se RUPE himenul!

Asta se poate realiza prin :
* penetrare, când băiatul îşi introduce penisul în vaginul tău
* prin masturbare, când îţi introduci ( tu sau altcineva ) degetele ( sau diverse obiecte ) în vagin
* prin diverse exerciţii fizice ( prin care te forţezi în anumite poziţii ) - dar, mai RAR.

Deflorarea POATE fi însoţită de sângerare şi/sau durere, dar NU sunt "obligatorii".

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Logic dacă te masturbezi cu degetele sau cu obiecte, logic că te dezvirginezi.

| Smile3 explică:

Sangerari*

| PsychologyCupid a răspuns:

Poti sa te dezvirginezi daca iti bagi chestii acolo jos. Altfel, daca tu doar freci clitorisul, nu ai cum sa te dezvirginezi. Inca un lucru, daca esti atat de pregatita, gaseste-ti pe cineva, o relatie serioasa si impartaseste experienta cu cineva care te place si tine la tine cu adevarat. Mult noroc.

| GeooFenomenala a răspuns:

Deci daca penisul nu intra in vagin nu te dezvirgineziwinking daca te exciti pur si simplu nu te dezgirzineziwinking este necesar sa intre ceva in vagin ca himenul sa se rupa (mentionez ca numai cand himenul este rupt o fata este considerata ca nu mai este virgina ) sper ca te-am ajutat baftaa :p apropo mai sunt si prostii pe net nu crede toate aleawinking :*