| publicname a întrebat:

Este adevarat ca unui fumator nu i se poate face anestezie generala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fals.
Anestezia generală este în legătură directă cu sănătatea pacientului!
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Este foarte indicat, ca un fumator sa se lase de fumat cu cel putin 2-3 saptamani inainte de o interventie chirurgicala, implicit anestezie. Riscurile himoragiilor si in general a unor complicatii sunt mult mai ridicate, decat la cei nefumatori.
Anestezia, se presupune, ca se face pentru o operatie, iar fumatul inseamna posibilele complicatii in timpul acesteia. In concluzie - anestezie poate fi facuta, insa sansele de a iesi de sub ea a unui pacient fumator sunt ceva mai mici! oh go on rolling on the floor

P. S. sunt si eu fumatoare, asa ca stiu ce spun,winking m-am documentat.hee hee

| miky_5469 a răspuns:

Ce legatura are fumatul cu anestezia?

| ellutza a răspuns:

De unde ai mai scos si prostia asta? normal ca faci anestezie generala daca este nevoie. doar nu o sa moara acum ca e fumator (asa ca mine laughing )

| Tigro a răspuns:

Nu am mai auzit asta pana acum. thinking

| adelyna_1385 a răspuns:

Asta e buna, nu am mai auzit-o pana acum. Nu, normal ca nu e adevarat. Nu are voie sa-ti faca anestezie generala daca ai alergie la unul din anestezice sau ai probleme grave cu tensiunea.