| Alex4337 a întrebat:

Salut! Transplantul de cornee se poate face si cu anestezie generala? iar vederea o sa isi revina complet la loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Cred că se face sub anestezie generală, deoarece este o operație destul de complexă după părerea mea. Dar probabil că se poate face și sub anestezie locală. Doar medicul îți poate spune mai exact în cât timp vederea se recuperează. Și dacă se recuperează total sau parțial. Recuperarea este posibil să fie influențată de mai mulți factori precum alte afecțiuni oculare și/sau starea ta de înainte de operație. Și mai contează și operația să fie făcută cu succes. Adică totul să decurgă bine.