Întrebare recomandată | cristiann90 a întrebat:

Salut, m-am decis sa imi fac operatia de amigadlita. am inteles ca se poate face anestezie generala. Cat de periculoasa este anestezia generala si ce efecte ar putea avea asupra mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu as prefera anestezia locala, cea generala e mai periculoasa si in cel mai rau caz poti sa sfarsesti in coma

| facepalmlol a răspuns:

Din cate stiu eu,e echivalenta cu pierderea a vreo cativa ani din viata, plus pierderi de memorie(si cand spun asta ma refer la faptul ca nu iti aduci aminte tot, nu mai retii ca inainte) pe parcurs, in timp ce imbatranesti.
Asta in cazul in care ai mai facut vreo cateva generale inainte.
Dar, daca e prima, nu cred ca e grav.

| marcous a răspuns:

Din cate vad pe la stiri, este o adevarata incercare anestezia generala in Romania. Sunt N morti din cauza faptului ca anestezistul greseste doza sau nu acorda suficienta atentie procedurii.

| PureEvill a răspuns:

Anestezia locala e de preferat.