| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarata chestia cu:,, dupa 2 ani de scurgeri vaginale iti vine si menstruația"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Nu înțeleg exact la ce te referi, presupun, fără dovezi, ca ești minora, ai intrat în perioada pubertății și ești curioasa când o să-ți vina menstruația. Nu exista o matematica exacta ce să-ți prezică când o sa vina, dar trebuie sa ti cont de niște lucruri:
- dacă ești mai plinuța s-ar putea sa-ti vina mai devreme, iar dacă ești mai slabuta atunci mai târziu;
- dacă nu-ți vine vreodată pana la vârsta de 18 ani atunci e cazul sa te duci la un doctor ginecolog, dar numai dacă nu ti-a venit pana la 18;
- dacă te apuca durerile de burta nu înseamnă ca o să-ți vina în momentul ala. Mie personal mi-a venit fără să simt absolut nimic;
- de la vârsta de 15-16 ani poți sa te duci neînsoțita de un adult la ginecolog (dacă ai parintii conservatori și nu înțeleg nimic), ca să ți facă educație sexuala și sa-ti răspundă la orice întrebări ai legat de corpul tău, al băieților sau despre sex, contracepție, boli cu transmitere sexuala;
- ciclul menstrual se calculează în funcție de câte zile au trecut de la prima zi de ciclu pana la următoarea prima zi de ciclu, nu după data calendaristica. Adica, nu o sa-ti vina în fiecare zi de 15 din fiecare lună. De ex dacă luna asta ti-a venit pe data de 15 iunie, următoarea data s-ar putea să-ți vina la 21 de zile, adică pe data de 5 iulie. Un ciclu normal vine în intervale de 21-30 de zile;
- aplicațiile pe telefon te ajuta foarte mult sa prezică când o să-ți vina următoarea menstruație (după ce ai început ciclul deja) și sa te pregătești în prealabil. Orice "calendar menstrual" e de folos, depinde ce consideri ca ti se potrivește.

Mie personal mi-a venit la 11 ani, fiind mai grasa. Mereu am avut dureri insuportabile, vărsături, flux foarte abundent și ciclu neregulat. Am aflat după mulți ani ca am sindromul ovarelor micropolichistice. Recent am început tratament hormonal (pentru ca am parintii închiși la minte și nu înțelegeau ca nu vreau sa iau pilule pentru contracepție ci pentru a-mi regla ciclul) iar acum sunt mult mai bine. Ideea e ca, la primul semn ca ceva nu e în regula vorbește cu un doctor, de familie, ginecolog, endocrinolog, orice profesional ce-ți poate da o părere corecta și obiectiva.

Sper ca te-am ajutat, dacă mai ai nelămuriri sunt fericita sa ți răspund la întrebări.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de varstă.

Răspuns utilizator avertizat