| Chilom_Cosmin_1999 a întrebat:

Este bine sa te dai cu baneocin ca sa iti dispara cosurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Baneocin folosesc si eu. Este o solutie pudra cu care te dai pe fata dupa ce iti "spargi" vreun cos sau dupa ce faci inhalatii si iti scoti punctele negre.

Ajuta la eliminarea bacteriilor si cicatrizeaza mai repede. Dar este antibiotic si nu trebuie sa abuzezi de el pentru ca "arde" fata.

Nu iti trec cosurile de la Baneocin, dar ajuta in lupta impotriva lor. Repet, dupa ce iti cureti fata, doar atunci te dai cu pudra asta.

Sper ce te-am ajutat!
Pupici!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Acea solutie usuca cosul deoarece contine atibiotic, e buna daca ai doar 2-3 cosuri.
Daca ai acnee, trebuie sa te vada un dermatologul, dupa un consult vede ce tip de ten ai dar si ce fel de acnee ( acneea poate fi din cauza stresului, alimentatie nesanatoase, a dereglarii hormonale, a igienei nu prea bune).
Ingearca sa te speli dimineata si seara cu un sapun atiacneei, aplica apoi o crema hidratanta ( sapunul usuca fata, ca sa usuce cosurile), iar daca nu vezi nicio imbunatatire, du-te la un dermatolog.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate folosi dacă ai doar CÂTEVA coşuri ( dar NU în cazul unei "erupţii" acneice )!

Vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......-gram.aspx

http://www.medipedia.ro/......CIN-R.aspx

Toate cele bune.

| DarkRevenge a răspuns:

Normal ca nu. Poti sa folosesti pasta de dinti ca le usuca rapid(asa am auzit), poti sa te duci la dermatolog sau la farmacie si o sa-ti recomande o solutie buna in functie de tipul de acnee. Funda?big grin