| Anton0999 a întrebat:

Este ceva de îngrijorat daca tensiunea mea este mica? Eu am 1.68m si 85 de kg si iau tratament de hipertensiune. Mi-a spus doctor ca este pe stil nervos. Tratamentul pe care mi l-a dat este concor, tertensiv si seara zomen. Am încetat sa iau tertensivul dupa spusele medicului de familie si tot am tensiunea 100 cu 70 uneori o am si 95 cu 55 si pulsul il am bun. Vreau sa precizez ca am si diabet de tip 2.
Azi de exemplu am baut 3 pahare cu apa si niste sticksuri sărate si cand am venit sa-mi iau tensiunea era 95 cu 55.
Este de îngrijorat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

"Este de îngrijorat?"
evident, medicamentele de hipertensiune TREBUIE reduse chiar SERIOS, daca ai hipotensiune (tensiune scazuta)
daca de la hipertensiune poti sa mori daca faci atac cerebral, sau ai o rana deschisa, de la hipotensiune poti sa mori direct

deci, mergi din nou la doctor si spune-i ca ai tensiune prea mica, o sa iti reduca el tratamentul medicamentos... eventual mergi la ALT DOCTOR, doctorul meu mi-a spus sa imi urmaresc tensiunea zilnic si daca e in crestere sa iau doze mai mari (mi-a dat doua pastile pe zi, mi-a zis sa iau 3) sau mai mici (una, sau una la 2 zile) daca imi scade sub tensiunea optima (120/80)... iar doctorul tau NU a fost in stare sa iti spuna asta, deci e un incompetent

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam este ingrijorator. Trebuia sa spui varsta, nu inaltimea si greutatea.

| Floridori a răspuns:

Intrebarea este, de ce iei tratament pentru hipertensiune daca tu, de fapt, ai tensiunea mica?
Scuza-ma daca nu am inteles eu bine, dar din ceea ce spui, rezulta ca tu ai avut in ultima perioada probleme cu tensiunea mica, ai fost la medic si acum iei tratament pentru hipertensiune si in continuare observi ca tensiunea este mica.
Daca am inteles corect, de ce iei tratament pentru hipertensiune?

In cazul in care am inteles eu gresit si tu chiar ai avut tensiunea mare in ultima perioada, faptul ca ti-a scazut atat de mult in urma tratamentului, ar trebui comunicat medicului.

| Vântulalb a răspuns:

La tensiune importanta este varsta, nu inaltimea. Si greutatea.
Daca esti copil, 100/70 este buna.
Hiper=mare
Hipo=mica
De ce iei medicamente pentru hipertensiune daca tu o ai normala sau poate mica? Ori ai incurcat termenii?

| Anton0999 explică:

Scuzati ma, eu zic de mama mea. are 49 de ani. Ea face tensiune pe baza de stres, nervozitate. Nu are alte probleme. Nu mereu o are asa. Azi de exemplu inainte sa plece la inmormantarea unei rude a avut tensiunea 13 cu9. Cand a fost la doctor i-a gasit tensiunea 16. Dar cand sta acasa, linistita fara sa auda probleme sau asa are tensiuniile astea. Uneori da le are si cand vine de la munca. Ea este o persoana si foarte sensibila. Ia concor de dimineata si zomen seara. Tertensivul pe care i la mai dat doctor de inima nu il mai ia la cererea medicului de familie. Ea a fost la inima atunci cand a murit tatal meu. Facuse tensiune 17 si credea ca a facut altceva. Ea ia tratament de HIPERtensiune de la 40 de ani. dar acum recent am inceput sa ii iau tensiunea.