| MeGhosta a întrebat:

Este ceva serios. Acum am 14 ani si inca din clasa a 4-a am inceput sa am niste cearcane foarte mari si maronii care ies in evidenta foarte tare si nu stiu ce sa mai fac. Am incercat sa le tratez cu creme, musetele, ore de somn, dar nu dispar! Problema este ca nu pot dormii, ma pun in pat la 22:00 si adorm de abia la ora 1 iar dimineata ma trezesc la ora 8-9 sau 10 si nu mai pot adormii iar deloc. Ma gandeam ca am probleme cu ficatul fiindca in palma am niste pete mici albe (si pe sub piele ar trebui sa fie doar rosu, asa am auzit). Mama imi spune ca nu ma duce la doctor fiindca este de la televizor/calculator si ca trebuie doar sa ma odihnesc, dar NU reusesc. Ce sa fac? sad Chiar nu mai stiu cum este sa te simti in forma, ma simt obosita mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Du-te la doctor şi fă-ţi un set de analize complete.Nu mai amâna această problemă, dacă cauza este una internă degeaba încerci tu 100 de creme, tot nu va trece. Cearcănele pot apărea şi din cauza paraziţilor intestinali:http://www.protv.ro/......13778.html

| lolly a răspuns:

Eu zic sa iei niste somnifere, inainte sa te culci.Mergi la medic, te va ajuta.

| Elvina a răspuns:

Asa e vara. Lucrurile vor sta altfel dupa ce incepi scoala. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ori de la oboseala, ori genetice.
Eu cearcanele le-am mostenit de la taicamiuhee hee, si nu se trateaza.

| Hevnoraak a răspuns:

Eu zic că totuși e mai bine să mergi la doctor e mai sigur. Încearcă să iți faci un program de somn să dormi și după-amiaza.Nu mai sta mult la pc.

| HighParadox a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la doctor.
Sau sa ceri de la farmacie ceva calmante ori ceva ce sa-ti provoace somnul.
Spune-i mamei tale ca nu te simti bine din cauza asta si acum ca incepe scoala nu vei putea da randament.

| simo0393 a răspuns:

Incearca sa dormi mai mult si fa-ti masca cu castraveti, puneti cate o felie de castravete pe fiecare ochi si stai asa, un timp, fa in fiecare zi lucrul acesta.