| anonim_4396 a întrebat:

Un sfat pentru a adormii? Nu pot adormii parca nu mi-e somn desi stiu ca e tarziu.
Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faci un dus care te relaxeaza si te pui in pat la 21.30 ca la ora 22 sa fi deja adormita. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine.
Evident, odata ce te-ai pus in pat nu te mai ridici deloc si sub nici o forma nu te uiti la telefon si nu deschizi televizorul sau computerul.

| dullcat a răspuns:

Fie iti adaptezi programul de somn astfel incat sa te culci cu jumatatate de ora mai devreme in fiecare seara, fie dai reset fortat si stai treaza toata noaptea, apoi te culci la o ora normala cum ar fi 21:00-22:00, din cauza oboselii.Alege sa iti faci un ceai care favorizeaza somnolenta, tei sau lavanda etc., cu jumatate de ora inainte de culcare, nu sa stai pe telefon (lumina albastra de la orice device iti va afecta negativ somnul). Il poti savura in timp ce meditezi asupra intamplarilor de peste zi sau citesti cateva minute dintr-o carte.

| Hyperion7 a răspuns:

Încearcă să:
-aerisești bine camera înainte
-sa activezi filtrul de lumina albastra la telefon
-sa faci un dus călduț înainte de culcare
-sa nu mănânci înainte de culcare
-sa bei un ceai de mușețel
-daca nu merge, ia pastile cu valeriana
Sper sa te ajute!love struck

| VadimIvanov a răspuns:

Bea ceai sau lapte cald, citeste ceva, sau cel mai bine fă un duș fierbinte inainte de culcare.