| Kiki20098 a întrebat:

Este este adevarat ca aparatele de bronzat cu raze UV sunt cauza canecruui de piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sunt un factor de risc pentru cancer de piele, da. De aici si pana la "cauzeaza cancer" chiar daca nu e cale lunga nu e chiar acelasi lucru. Iti cresc semnificativ "sansele" sa faci cancer de piele daca stai mult sub raze UV, insa nu e obligatoriu sa si faci cancer chiar daca ai un risc mare, asa ca nu neaparat provoaca cat iti cresc riscul.

| BroascaCuElice a răspuns:

Utilizarea surselor artificiale de radiații UV precum aparatele de bronzat pot cauza cancer de piele dar si radiațiile solare conțin radiații ultraviolete (UV). Radiațiile UV cauzează leziuni la nivelul pielii, care, pe termen lung, pot cauza cancer de piele.

| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Nu neaparat, dar poti face si de la elemoleculele. Adica poti face de la prea mult stat in soare si de la alte chestii cum ar fi chiar bratarile