| martoraluipuci a întrebat:

Este grav daca fumez 2 tigari pe zi? tinand cont ca eu nu fumez pachete intregi si in fiecare zi ci odata la cateva luni..pachetul acesta il am de vineri dupa o lunga perioada de pauza.tin sa mentionez ca nu sunt o fumatoare inraita. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu ar fi grav daca ai ramane la 2 tigari. Dar lucrurile nu vor ramane asa. O data inceput fumatul se va mari progresiv numarul de tigari.
Cel mai bine este sa rupi raul de la radacina si sa nu mai fumezi de loc.
Tu, de fapt, vrei ca noi sa-ti potolim constiinta si sa spunem ca nu faci nici un rau!
Ba faci! Asa incepe dependenta; la abolut toti fumatorii, nu numai la tine.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

2 tigari pe zi e foarte putin si nu cred ca iti afecteaza sanatatea cu ceva dar daca poti renunta la ele pentru ca nici un beneficiu nu iti vor aduce

| Azµre a răspuns:

Depinde câți ani ai, depinde de cât timp fumezi și așa mai departe.

| martoraluipuci explică (pentru Azµre):

19..si prima tigara care am fumat'o a fost la 16-17 ani.

| Felys a răspuns:

Nu stiu cat de grav sunt cele 2 tigari, dar sunt absolut convinsa ca in timp daca nu renunti definitiv se vor inmulti, aici nu e loc de intors, ori deloc ori devii fumatoare, imi pare rau dar este rau si cele doua pentru ca dupa ele vor urma si altele garantat

Răspuns utilizator avertizat