| Barbie_9607 a întrebat:

Nu inteleg de ce imi este scarba de tigari. Mentionez ca nu sunt fumatoare, fumez de vreo 3 saptamani cate o tigare pe zi, maxim 2 si sunt zile cand nu fumez deloc. Precizez ca nu folosesc doar un tip de tigari si azi cand am vrut sa fumez kent mi-era scarba, dar am mai fumat kent si nu aveam nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E unul din primele simptome de sarcina, asa ca ia si acest lucru in considerare. Sigur ca se mai poate intalni si in multe alte situatii, mai ales in tulburarile provocate de stress si excesul de cafea si energizante.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Opreste-te pana nu devine viciu, acum, la inceput, este mult mai usor sa te lasi.
Sanatate!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Fumul de tigara este toxic, e normal sa-ti fie scarba cata vreme organismul il respinge. Daca insisti cu tigarile, organismul se obisnuieste si apare adictia de nicotina, adica devii o fumatoare ca noi, restul prostilor, care dam bani pe o otrava de care am devenit dependenti pentru ca am vrut sa fim cool. Inca tin si eu minte ca gustul si mirosul nu mi-au placut la inceput, mai stiu ameteala si greata cand am inceput sa trag in piept, dar am insistat si acum dependenta de nicotina imi dicteaza ca e buna tigara. Nu-ti face singura asta, chiar nu te ajuta cu nimic. Nu-ti mai aprinde alta tigara, s-ar putea ca urmatoarea sa fie cea care-ti declanseaza dependenta. Fumez de aproape 18 ani si e una din cele mai mari greseli pe care le-am facut, si totusi n-am puterea sa renunt.

| myhay144 a răspuns:

Nu stiu ce vrei sa zici u aici... dar concluzia e urmatoarea:lasale cat mai poti! o sa incepi de la 1, 2 pe zi la 2 pachete, te simti mai importanta daca fumezi? mai bine iti iei niste fructe de bani pe care ii dai pe tigari!

| ellene a răspuns:

Pai cum nu esti fumatoare? poate nu esti fumatoare inraita dar fumatoare tot esti. corpul tau raspunde la otrava pe care i-o oferi, de aia ai senzatia de greata/scarba. mai bine ai renunta de tot la ele.

| thealchemist a răspuns:

Atunci de ce te fortezi, daca nu iti place, si nu ai devenit dependenta inca? sa fii "cool"? o sa vedem cind ai sa faci cancer la plamini cit de "cool" te vei simti.

| Catalion a răspuns:

Deci sa inteleg: Nu esti o fumatoare si tie scarba de tigari, dar fumezi de vreo 3 saptamani cate o tigare pe zi, maxim 2, dar mai trece rar o zi fara sa fumezi deloc.
Intelegi ironia si nedumerirea mea. De ce mai fumezi, chiar si o tigare macar, daca nu-ti place? Nu mai fuma.

| judgement a răspuns:

Cel mai bine nu te apuca... mai bine lasale acum cand ai posibilitatea asta, mai tarziu ai sa regreti, iti spun eu care sunt fumator de 12 ani... nu sunt bune, sunt o cheltuiala aiurea, bani aruncati pe geam, si iti mai si miroase gura dupa

Asa ca zi pas acum happy

| loredana2012 a răspuns:

Nu esti fumatoare dar fumezi? Nu mai fuma, e logic sa-ti fie scarba de porcariile alea

| roberta_3262 a răspuns:

Nue bine sa fumezi, char daca fumez putin in timp poti sa devii "obsedata" de tigari...am o verisoara care este fumatoare iar din aceasta cauza a pierdut o sarcina si sincer a ajuns sa cheme salvarea fiindca i se facuse rau.Corpul tau respinge tigarile pentru ca sa sp asa "isi da seama ca sunt ca si o otrava"... E mai bine sa renunti la ele pana nu ti se va intampla ceva grav in timp.kiss

| ilovemusic a răspuns:

Probabil este o reactie a organismului, poate nu le suporta.Mai bine le-ai lasa, eu nu fumez doar sunt tentata uneori dar n-am fumat niciodata big grin.