| anonim_4396 a întrebat:

Este grav daca ma doare apendicita? m-am operat de mai bine de 6 ani, acum am 18.Nu e o durere insuportabila,dar cand ma ridic brusc ma doare,sau cand merg, precizez ca nu m-a durut niciodata de atunci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Daca nu o ai! nu are cum sa te doara!
dar atunci cand vremea se schimba brusc,sau cand urmeaza sa te imbolnavesti, te mai doare!
spun asta din propie experienta, si pe mine ma doare, ori ma inteapa, cateodata ma si mananca! dar la miscarile bruste trebuie sa ai grija!
incearca sa masezi si o sa vezi cati trece!
multa bafta

| thesleepwalker a răspuns (pentru youaremyfavouritecolour):

Teoretic daca nu o ai nu te mai doare, dar s-a demonstrat - de exemplu - in cazul persoanelor carora li s-a amputat un membru acestea sa aiba momente in care simt furnicaturi/mancarimi "ale membrului amputat" - explicatia fiind ca desi partea respectiva nu mai exista conexiunile neuronale responsabile pentru acea parte inca mai exista dand acele false senzatii. Captain fly away laughing

| thesleepwalker a răspuns:

In operatia de apendicita, apendicele* (partea vatamata/care provoaca dureri) este inlaturat, in consecinta el nu mai poate durea, probabil e altceva; dar sugestia mea e sa vizitezi doctorul de familie. Numai sanatate iti doresc!

| BizauElena26 a răspuns:

Poate nu e apendicita...
mai bine mergi la un control si vezi de la ce iti provine durereawinking si daca e asta... poti sa fii operata si de mai multe ori sad (daca e cazul)

| SellyTernas a răspuns:

Mai bine consulteaza medicul, urgent.