| Anonima12344 a întrebat:

Este grav dacă menstruația îmi întârzie câte 4 luni?(am 14 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Din ce am auzit de la iubita mea, la varsta de 14 ani avea si ea intarzieri din cauza dereglarii hormonale. Si doctorul i-a recomandat niste anticonceptionale. Dar e bine sa vorbesti asta cu mama ta, si poate in scurt timp veti merge la un cabinet de ginecologie sau la medicul de familie

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Tu esti in crestere la fel si organele sexuale si pîna la varsta de 18 ani o sa ai ciclul dereglat din cauza hormonilor. Sanatate multa.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i grav, este normal in primul an cand debuteaza menstruatia, la varsta asta.
Totul se va regla dupa 1 an de la debut.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod cert ciclul tau menstrual este foarte grav/sever dereglat si din acest motiv este recomandat sa fii consultata cat mai temeinic si complex. In astfel de situatii mai deosebite cum este cea care iti afecteaza activitatea hormonala si deregleaza ciclul menstrual, este recomandat ca prima data sa te prezinti la sectia de endocrinologie ca sa fii consultata de medicul endocrinolog si sa ti se faca setul complet de analize endocrine si pe urma cu rezultatele obtinute sa te prezinti la sectia ginecologie pentru a fi consultata dar mai ales sa-ti fie prescris tratamentul adecvat care cel mai probabil va fi hormonal (pastile AC). Multa sanatate!