| 8623 a întrebat:

Este normal ca dupa cateva luni de operatie sa fi ramas ate in interior?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Depinde de ce material (fire) de sutură au folosit.

De exemplu catgutul este utilizat pe larg la suturarea organelor interne şi a tesuturilor moi. In functie de grosimea firului, perioada de resorbtie variază intre 2 si 4 saptamani.

Firele resorbabile denatura sintetica sunt de folosinta mai recenta, au la baza acidul poliglicolic, avand denumiri comerciale variate. Sunt fine, maleabile, in mediu umed se umfla si au o rezistenta de 1, 5-2 ori mai mare decat a catgutului cromat de acelasi calibru. Resorbtia lor este regulata si se face total intr-un interval de timp de 40-50 de zile

Neresorbabil, firul de nylon este unul din cele mai folosite fire de sutura, pentru ca este foarte rezistent, este bine tolerat de tesuturi si se sterilizeaza usor prin fierbere. Dintre inconveniente amintim rigiditatea, nesiguranta nodurilor si posibilitatea de sectionare a tesuturilor. Poate da fenomene de intoleranta ce necesita scoaterea nodului.

| Freya1 a răspuns:

Pai daca nu te-a chemat medicul sa ti le scoata si acelea pe care le vezi tu inseamna ca se vor topi singure.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu ti-a zis nimeni sa vi sa ti le scoata inseamna ca se topesc singure.