| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca dupa ce mananc sa ma umflu in burta? dimineata cand ma trezesc am abdomenul plat, dar dupe ce mananc imi apare o burtica si urasc lucrul asta. cum as putea evita si sa raman cu abbdomenul plat toata ziua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dianaforu a răspuns:

Cred ca depinde de ceea ce mananci si de aceea apare acea burtica nedorita de tine! fi mai atenta la alimentatie, fa. ti un program de mai multe mese pe zi regulate, si nu doar 3 mese pe zi, poate ca mananci prea mult se de aceea...

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai inclinatie spre "burtica mare", probabil mostenita.
Poti sa faci gimnastica de mentinere (pentru burta) si/sau sa nu mananci mult deodata.
Este o zicala veche "Mananca dimineata ca un imparat, la amiaza ca un proletar si seara ca o sluga! "
Sa nu mananci seara dupa ara 18, dar consuma multe fructe: in special mere, citrice, banane etc si legume proaspete sub forma de salate (varza proaspata, sfecla rosie, morcovi, telina etc), precum si produse lactate naturale.
Evita mancarurile care te baloneaza: fasole, varza umpluta, cartofi etc, consuma-le cu masura.
Si miscare multa: jogging, inot etc.
Atunci ramai fata frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai manaca de dim si la pranz.de dim manca bine rau iar la pranz cam jumate cat ai amncat de dim air sera evita sa manci si d vrei sa ai burta mereu plata poti sa bei un cei de al farmacie dala de slabit dupa 2 ore c ai amncat si ala cuma re efect lafativ te duci si elimini dar ai grija cu ele nu bea in exces unu pe zi ajunge si ai grija sa nua ti dai stomacu peste cap

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pompa