| Adellee a întrebat:

Este normal ca la o fata de 13 ani careia i-a venit menstruatia pentru prima data-a doua oara cand ar trebui sa-i vina-sa intarzie? Este o intrebare pentru fete, n-as vrea sa se bage baietii si sa rada pentru ca stiu ca ei nu inteleg.--A si vreau sa mai specific ca prima data cand i-a venit i-a curs cam 8 zile si in tate zilele era fluxul abundent.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stillhartu a răspuns:

Da! Este perfect normal. Organismului tau i ia ceva timp sa se adapteze la un ciclu regulat si asta s-ar putea sa dureze 2 ani sau mai mult. S-ar putea sa nu ai menstruatie 2-3 luni, iar atunci cand apare, sa dureze o zi sau 10. In cazul in care nu a existat nici un contact sexual, chiar nu ai de ce sa iti faci griji.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, foarte adesea primele menstruatii sunt neregulate. Nici un motiv de ingrijorare.

| Petronela a răspuns:

E normal, menstruatia se fixeaza dupa o perioada de timp

| LoveMusic a răspuns:

Vorbeşte cu mama ta, ea îţi explică tot cu lux de amănunte. Un sfat de la mine: Fi prietenă foarte bună cu mama ta şi spune-i absolut totul.

| virshabhasthira a răspuns:

Da este perfect normal.la mine diferenta ditre prima si a 2 a menstruatie a fost de 5 lunilaughing. nici acum nu o am regulata in vine la 2-3 luni, iar medicul mi-a spus ca asa am organismul.stai linistita.

Răspuns utilizator avertizat
| IrxnIroxyI a răspuns:

Este cat se poate de normal, pentru ca la unele fete se reguleaza ciclul chiar si dupa 2 ani. Nu-ti face griji, o sa-ti vina pana la urma. Mie mi-a venit prima oara tot 8 zile si a doua oara dupa jumatate de luna.

| ghineanamaria a răspuns:

Da e normal dupa parerea mea

| Adellee explică:

**i-a curs cam 8 zile si in toate acele zile fluxul era abundent**

| Adellee explică:

Mama mea stie de asta(pentru LoveMusic). Am fost si la un doctor specialist, mi-a spus ca daca nu imi vine in 3 luni sa ma duc inapoi la el ca s-ar putea sa am vreun chist pe ovar, dar atunci cand m-am dus la prima programare mi-a facut si ecograf, si mi-a zis doar ca ovarul drept este umpiculetz marit...deci mama mea stie dar ea tot o tine pe-a ei ca nu este deloc normal sa intarzie.