| anonim_4396 a întrebat:

Este normal, noaptea cand ma intorc de pe o parte pe alta, sa imi trosneasca oasele, coloana in ultimul hal de parca s-ar rupe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde şi cum îţi schimbi poziţia în timpul somnului. Dacă o faci rapid şi agresiv atunci este normal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă troznește coloana, ai probleme cu discurile intervertebrale. probleme care dacă se accentuează apar riscuri mari de sănătate. Astfel să ceri o radiografie de coloană și să mergi cu ea la specialist, și să iei măsuri.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca doar din miscari usoare, nu este ok. Insa daca depui putin efort, se mai aud sunete specifice atunci cand "trosneste" coloana.

Dar, dupa cum stii, aceste raspunsuri sunt doar orientative, fara sa vedem sau sa te consultam, nu putem sa spunem sigur. Oricand poti merge la un control.

| untu a răspuns:

Va trebuie mult calciu, dar va trebui sa te consulti cu medicul de familie!

| Vântulalb a răspuns:

Nu. Si nu ar fi rau sa faci un control. Macar preventiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un lucru obisnuit printre posesorii de coloană. Eu unul nu am si de aceea nu pațesc asa ceva, dar am prieteni cu coloana vertebrala si mi-au spus ca mai mereu le pocnește.

| SynapseNinja a răspuns:

Dacă ți se întâmplă asta doar făcând mișcări ușoare, eu zic că nu este ok. Dar îți recomand să te duci la un ortoped, să te consulte. El este cel care ar trebui să știe cel mai bine ce și cum ai.

| badriel a răspuns:

Unii au oase mai slabe, ar fi bine sa mai faci si gimnastica cateodata