| GPA a întrebat:

Am capatat un tic nervos. Pe parcursul zilei, incep sa-mi trosnesc atat oasele mainilor, dar si gatul (miscari stanga-dreapta). Este in regula sa-mi trosneasca gatul in felul asta?
" -Nu te rupe aici laughing "

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Nu.

"Trosnitul" este rezultatul unor oase care nu se misca perfect in locasul alocat si protejat de cartilaj. Asta se traduce pe termen lung prin posibila tocire a cartilajelor, posibila aparitie a artritei (inflamatia articulatiei) sau doamne fereste (vorba marxistului) deplasarea temporara a articulatiei.

La degete, maini. daca se deplaseaza un pic nu e cine stie ce... la ceafa (adica coloana vertebrala) in schimb poate duce la presiune sau sectionarea nervului, deci paralizie.

Pentru incalzirea gatului trebuiesc facute miscari largi si incete, fara bruscari.

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ticul nu l poti opri decat daca rezolvi cauzele psihologice prin metode psihoterapeutice sau înlături efectul medicamentos. Articulatiile tale pot avea de suferit pe termen lung si te poti alege cu dureri severe. Osteoartrita.

| alexandru303 a răspuns:

Eu zic ca nu are nimic, dar iti dai seama daca faci asta excesiv si pe o lunga durata de timp poti pati ceva.

| GPA explică (pentru alexandru303):

"Poti pati ceva", ce as putea pati, mai exact...; if you don't mind.

| alexandru303 a răspuns:

Dizlocare. Poti avea dureri. Incearca sa nu continui cu acest tic. Funda, te rog?

| Bl4cKLy0n a răspuns:

Salut!
De cand am inceput liceul, am si eu acest tic nervos laughing Am vazut multe videoclipuri pe net zicand ca iti faci rau, dar de fapt e invers. Nu iti fac niciun rau, dar poate chiar un bine.
Dar daca incepe sa te doara, eu iti sugerez sa te opresti.

| Andrei010101asa a răspuns:

Este rau, inseamna ca ai lipsa de calciu, pe termen lung o sa ai probleme cu oasele si articulatiile... plus dureri la batranete