| anonim_4396 a întrebat:

Este normal sa iti trosneasca oasele la incheieturi, pe la 25 de ani?
Mai tot timpul imi pocneau un pic oasele, dar de ceva timp (cateva luni) imi pocnesc mult mai des

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Lipsă de magneziu.
O ciorbă făcută din frunzele de țelină (nu și rădăcină) va face să dispară trosniturile articulațiilor. Pui în ciorbă tot ce trebuie ca să fie bună (în afară de carne). Că de fapt articulațiile trosnesc, nu oasele.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Magneziu iau supliment tablete, in schimb eu nu mananc ciorba/supa 1/luna sau mai rar laughing
"gatesc" singur (adica conserve etc)

| anonimg a răspuns:

Magneziul luat din suplimente este asimilat mai greu de organism.
În schimb, ciorba aceea de care am vorbit face minuni după 3 portii. În cazul meu a rezolvat problema. Am respectat rețeta scrisă de medic în cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie
Fă rost de cartea aceasta că ar trebui să existe în orice casă. E ideală să o faci cadou chiar mamei tale.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

1. stau singur (nu cu parintii)
2. ciorba e foarte gustoasa, chiar mi-ar placea, dar ideea este ca nu se prepara singur... iar eu nu sunt de la materchef...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu faci miscare, da.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depinde ce intelegi prin miscare, daca te referi la sport: raspunsul e nu, dar in schimb am un job unde sunt activ fizic, gen trebuie sa umblu/ sa ma misc...
De recent am remarcat ca imi pocnesc incheieturile dar in special pe partea dreapta (pe partea stanga mai rar)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Important e sa nu stai intepenit cu orele pe un scaun, sa mai iesi la plimbare etc. Eu am 22 si imi pocnesc toate daca stau o zi fara sa ma misc. Daca nu faci sport ai flexibilitate redusa si asta poate fi o cauza, dar mai bine mergi la medic

Răspuns utilizator avertizat