| D0do a întrebat:

Este normal sa imi fie frica sa vomit? drept sa spun de cand eram mic nu am mai vomitat doar de 2 ori cand eram beat si numai tin minte cum este sa vomiti... de ce imi e frica sa vomit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TooCloseToTheEdge a răspuns:

Teama de a vomita are si un nume; emetofobie. Aici gasesti mai multe informatii: http://www.la-psiholog.ro/info/emetofobia

4 răspunsuri:
| Phantasmagoria a răspuns:

Nu stiu daca e sau nu normal, dar si eu am aceeasi teama.De cand sunt mica sunt terorizata sa merg cu un transport public, pentru ca as putea vedea pe cineva vomitand. Probabil e din cauza ca esti o persoana care poate fi scarbita usor, si nu vrei sa fi scarbit de tine insuti... Daca iti e chiar asa de frica infrunta-ti teama si provoaca-ti-o... poate vei vedea cum e si iti vei da seama ca nu e chiar asa de rau.

Awkward.thinking

| D0do explică (pentru Phantasmagoria):

Nu am treaba cand mergeam in excursii eram printre putinii care se uitau la colegii care vomitau ș))
imi este frica sa nu ma inec asa am senzatia

| Phantasmagoria a răspuns (pentru D0do):

Sa te ineci? Am mai auzit de chestia asta.dar nu stiu cum te ai putea ineca cu propria voma.

| GoguSteriade a răspuns:

Poate din cauza gustului, poate din cauza spasmelor pe care ti le provoci la muschi atunci cand te incordezi, poate de mizerie.