| Myr3ll1994 a întrebat:

Este normal sa iti curga sange de la o masea ce a fost plombata si a cazut plomba? de cand a cazut imi curge sange aproape zilnic din senin.De durut nu ma doare dar este foarte neplacut si nu stiu ce sa mai fac. Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e normal, fiindca daca iti cade o plomba, a doua zi te prezinti la stomatolog pentru a o inlocui. Nu lasi canalul si camera pulpare deschise zile la randul. Acum trebuie sa te duci cat mai repede la stomatolog.

| noktambul a răspuns:

Du-te la stomatologul care ti-a pus plomba aia de cacao si ia-l de urechi! Pana ajungi la el, clateste-ti gura cu ceai de musetel.

| Psihologul a răspuns:

Daca suferi de parodontoza iti sangereaza gingiile, dar daca nu, inseamna ca e ceva neinregula cu maseaua respectiva.
Nu mi-ai spus ce varsta ai. Ar trebui sa te duci inapoi la dentist, sa ii arati ce s-a intamplat si sa te duci sa faci o radiografie la acea masea sa vezi daca e nevoie sa o scoateti sau nu.

| Florry19 a răspuns:

Normal nu este. Oricum sângele curge din cauza gingiei probabil.
Cel mai bine ar fi să faci o vizită la medicul dentist care ţi-a pus plomba.
În mod normal ar trebui să îţi puna alta gratuit deoarece plomba are garanţie [cel puţin aşa spune medicul meu dentist].