| Travolta02 a întrebat:

Este normal sa îți întârzie menstruația mai mult de 35 de zile dacă este un ciclu neregulat? Sau este vorba de o sarcina? Simptome premenstruale sunt: dureri de burta, sâni dureroși, sâni sensibili, bipolaritate și dureri de cap. Ultimul ciclu a durat 25 de zile. Sex protejat am făcut, dar când am pus prezervativul pe penis aveam lichid preejaculator pe mana. Ultima ejaculări fiind cu 24 de ore înainte și urinare după

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Sarcina

| Nobody04 a răspuns:

Principalul simptom al menstruației neregulate este atunci când ciclul este mai lung de 35 de zile sau dacă variază în durată.
O serie de factori pot determina o menstruație neregulată. Majoritatea se referă la producția de hormoni.
Alte cauze ale menstruației neregulate:
O tulburare tiroidiană
Cancerul de col uterin
Endometrioza
Boala inflamatorie pelvină. Dacă știi că nu ai nici una dintre aceste afecțiuni, nu trebuie să îți faci griji.
În orice caz, pentru liniștea ta sufletească e bine să-ți faci un test de sarcină.
Multă sănătate?

| Violleta2022 a răspuns:

Da!
Un ciclu de tip NEREGULAT este un ciclu care NU se poate estima, aproxima sau calcula niciodata putand veni in fiecare luna la alt numar de zile, sau cu intarzieri de multe luni, posibil chiar la 3-4 sau chiar 6 luni.

| Travolta02 explică (pentru Violleta2022):

Simptomele sunt de sarcina sau de sindromul premenstrual?

| Travolta02 explică (pentru RxTx):

Sa fac un test de sarcina?

| RxTx a răspuns (pentru Travolta02):

De ce nu ai făcut până acum test de sarcină?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Travolta02):

Simptomele de sarcina pot apare DUPA 3 saptamani (21 de zile) de la fecundare, nu mai devreme.
Din punctul asta de vedere, nimeni nu-ti poate confirma daca sunt simptome de sarcina, premenstruale, de indigestie, dureri reumatismale sau pur si simplu crampe de la gaze.
In ziua de azi se face un TEST de saracina pentru depistare sarcinii, nu ne mai luam dupa simptome care pot fii cauzate de diverse probleme.

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca testul sa arate corect.
Orice test facut inainte de 21 de zile, va fi inutil si eronat.

PS De aceea este bine sa vina aici fata sau femeia sa discute despre menstruatie, crampe si alte probleme pur femeiesti, fiindca voi baietii nu aveti habar ce spuneti si nu intelegeti ce se intampla in corpul femeii!

| Travolta02 explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, i-a venit menstruația pana la urma