| rotrezestete a întrebat:

Este o diferenta intre medic primar si medic specialist?

Daca da, atunci la ce foloseste un medic primar si cand trebuie consultat acesta in locul specialistului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul specialist a facut rezidentiatul si a promovat examenul de specialitate. Dupa minim 5 ani de medic specialist, poate sa dea primariatul si sa devina medic primar (e si asta un examen). Medicul primar nu trebuie niciodata consultat in locul specialistului. Daca specialistul considera ca situatia este atat de grava sau de rara incat sa necesite consultul unui coleg mai batran/experimentat, va va trimite la un medic primar.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Medicul primar obtine acest post in urma unui concurs si este superior medicului specialist. Medicul specialist este pregatit intr-un anumit domeniu [radiografie, chirurgie, pediatrie, genecologie.]cunoscand temeinic o anumita disciplina medicala. Medicul primar acorda asistenta medicala in specialitatea medicina generala, medicina de familie, acorda asistenta medicala de urgenta la limitele competentei profesionale ce îi revin din autorizatia de libera practica, prescrie tratament. Medicul specialist este subordonat medicului sef de sectie, are in subordine cadre medii. Examineaza bolnavii si asigura servicii optime de diagnosticare si tratament pentru bolnavi. Medicul primar este cel mai inalt grad medical si este superior medicului specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice medic, de orice specialitate, isi poate da primariatul dupa 5 ani de vechime in specialitatea respectiva.Nu devine cel mai tare din toata parcarea, cum crede M. S! In orice sectie, din orice spital pot fi mai multi medici specialisti si mai multi primari. Unul dintre ei e sef de sectie, nu toti primarii sunt sefi.
Primarul are mai multa experienta si automat este mai scump decat specialistul ( atat in privat cat si la stat ), asta e ideea de fapt.