Elianna
| Elianna a întrebat:

Care este diferenta intre un medic specialist si unul primar? Care este mai scolit? Pe linie profesionala, care este inainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul specialist are intre 5 si 10 ani vechime in domeniu si a sustinut un singur examen (cel de specialitate), medicul primar a mai sustinut dupa cel putin 5 ani de medic specialist un examen de medic primar. Sunt amandoi la fel de scoliti, dar primarul are mai multa experienta.

3 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Medicul primar e number 1

| darrio2007 a răspuns:

Pe linie profesionala este medicul specialist.

| sanbu a răspuns:

Un medic specialist are maximum 5 ani de experienta, iar cand are probleme cu cazurile medicale, se sfatuieste cu medicul primar, care de obicei ii este si sef, promovand in plus un examen dur de primariat. Eu am fost la mai multi specialisti pentru o problema de colon, dar pana la urma m-a rezolvat un medic primar de la Fundeni, dr Ditoiu.