| ExistaMosCraciun a întrebat:

Este obligatoriu ca un copil sa sufere de epilepsie, daca unul dintre parinti a fost diagnosticat cu aceasta boala? Sa se transmita ereditar adica si daca da, cam care ar fi probabilitatile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deea1988_9967 a răspuns:

Fratele meu are epilespsie si nimeni din familia noastra nu a avut asa ca nu este ceva ereditar!
Afectiunile care pot duce la aparitia epilepsiei sunt:
- traumatismele craniene
- accidentele vasculare cerebrale sau alte boli care afecteaza circulatia sangvina la nivelul creierului
- tumorile cerebrale
- infectiile cerebrale, cum ar fi meningita sau encefalita
- boala Alzheimer
- abuzul de bauturi alcoolice
- abuzul de droguri si perioada de dezintoxicare.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Epilepsia nu se transmite ereditar.

| onasis1961 a răspuns:

Nu este o regula, daca tu iti faci un traseu EEG, si este normal, si nu apar manifestari ca acele din epilepsie, nu este nici o problema. Este o boala dobandita nu ereditara!

| Zazu a răspuns:

Deea1988,mama draga! de aia e internetul pe pamantul asta,sa mai si citim daca nu suntem stapani pe noi.
Nu toate tipurile de epilepsie sunt ereditare, procentajul parintilor care au suferit de epilepsie si nu au copii epileptici este multumitor de mare, dar!
Dar! cei care au suferit de PM au marea nesansa sa o transmita copiilor.
Ori nu cititi articolele pe internet complet si copiati bazaconii, ori mai bine nu!

| Angel31 a răspuns:

In situatia in care a fost dobandita pe parcursul anilor de la un traumatizm cranian primul copil se va naste cu aceasta boal in proportie de 80%, daca unul din parinti a avut aceasta boala din nastere sansele scad la 50%. Sunt cazuri in care primul copil a fost nascut normal si fara probleme si fratele, sora dupa caz sa se nasaca cu aceasta boala.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)